(Recenzja #27) Mała Fatra. MountainBook

Marka „Bezdroża” kontynuuje wydawanie przewodników z serii „MountainBook”. Kilka ostatnich pozycji tej linii było poświęconych polskim górom, a tym razem nie oddalamy się znacząco od naszego kraju, zostajemy na terenie Karpat i poznajemy Małą Fatrę – słowackie pasmo w Karpatach Zachodnich będące ojczyzną Janosika. Książkę „Mała Fatra. MountainBook” (wydanie I, rok 2024) opracowali Karina i Krystian Olczyk.

(Recenzja #27) Mała Fatra. MountainBook
Mała Fatra. MountainBook (wyd. I, Helion, 2024 r.)

Kompaktowa, licząca 176 stron, publikacja zmieści się do każdego plecaka i z pewnością okaże się inspirującym narzędziem pomocniczym podczas przemierzania szlaków dwóch części Małej Fatry: Krywańskiej i Luczańskiej. W omawianym „MountainBooku” autorzy przedstawili propozycje 20 tras wycieczek: piętnastu w obszarze Małej Fatry Krywańskiej oraz pięciu dla Małej Fatry Luczańskiej. Są mapy! Ogólne – całego regionu Małej Fatry – w wewnętrznych częściach rozkładanych okładek (zachód pasma – przednia, wschód – tylna), a także mapy ze schematem przebiegu poszczególnych szlaków (cieniowane, są zaznaczone poziomice) – te zajmują całą stronę na starcie opisu każdej trasy. Nie sposób pominąć działów „przygotowanie do wycieczki” oraz „informacje krajoznawcze”, które zamieszczono na początkowych stronach przewodnika. Z pozoru większość tej treści może wydawać się oczywista i przypominać zarys warunków panujących w naszych Tatrach, niemniej są szczegóły będące wyróżnikami tylko dla słowackich gór i warto sobie to wszystko przyswoić przed wyruszeniem na wyprawę. A jest gdzie chodzić! Liczne rezerwaty przyrody, skałki, malownicze doliny z czystymi wodami źródełek, czy też możliwość podziwiania pięknych panoram ze szczytów gór osiągających ponad 1000 m n.p.m., czekają na miłośników wędrówek o różnym stanie kondycji fizycznej, bowiem Karina i Krystian Olczyk proponują co prawda przeważnie trasy o średnim poziomie trudności, na które należy przeznaczyć 5-7 godzin marszu, ale w tym „MountainBooku” autorzy dobrali też szlaki jedno i dwugodzinne, dopasowane do wyjścia z dziećmi jak i drogi dwu, a nawet trzydniowe dla bardziej wymagających.

Mała Fatra zaprasza na swoje trasy o każdej porze roku. Region położony pomiędzy Żyliną a Dolnym Kubinem ma niewątpliwie ten duży atut, że jest dostępny w zasadzie od ręki, to raptem kilkadziesiąt kilometrów drogi od granicy z Polską. Wystarczy zatem uważnie śledzić prognozy pogody, a skuteczne zaplanowanie i zrealizowanie wyprawy na jeden ze szlaków opisanych w przewodniku „Mała Fatra. MountainBook” może okazać się kwestią rozstrzygniętą choćby w ciągu 24 godzin. To całkiem przyjemna perspektywa!

Informator publikacji:

Wydawnictwo: Helion S.A. (seria: Bezdroża)

Autorzy: Karina Olczyk, Krystian Olczyk (redaktor prowadzący: Łukasz Karolewski)

Rodzaj publikacji: przewodnik

Rok wydania: 2024

ISBN: 978-83-289-0698-3

Liczba stron: 176

Cena: 59,00 zł

Kwiecień 2024 – mapy

Kolejne mapy w kolekcji to:

  • Bornholm – mapa /wodoodporna/ w skali 1:50 000 /mapa nr 236/ wraz z mini przewodnikiem (wyd. Kompass, 2024 r.)
  • Gmina Konstancin-Jeziorna – mapa gminy w skali 1:25 000 z przewodnikiem turystycznym po miejscowościach gminy /dodatkowo: Konstancin-Jeziorna – plan w skali 1:13 500/ (wyd. X, Agencja Regraf, 2023 r.)
  • Naturpark Texelgruppe, Meraner Höhenweg; Parco Naturale Gruppo di Tessa, Alta Via di Merano – mapa /wodoodporna/ w skali 1:25 000 /mapa nr 043/ wraz z mini przewodnikiem (wyd. Kompass, 2023 r.)
  • Ossiacher See; Feldkirchen in Kärnten – mapa /wodoodporna/ w skali 1:25 000 /mapa nr 62/ (wyd. Kompass, 2024 r.)
  • Parco Alto Garda Bresciano; Limone sul Garda, Tremosine, Tignale, Salò, Gargnano, Toscolano-Maderno, Valvestino – mapa /wodoodporna/ w skali 1:25 000 /mapa nr 689/ (wyd. Kompass, 2024 r.)
  • Pale di San Martino; Primiero, San Martino di Castrozza, Paneveggio, Valle del Vanoi – mapa /wodoodporna/ w skali 1:25 000 /mapa nr 653/ (wyd. Kompass, 2024 r.)
  • Powiat Piaseczyński – mapa turystyczna w skali 1:60 000 (wyd. I, Agencja Regraf, 2022 r.)
  • Pruszków – Cmentarz żydowski – plan cmentarza w skali ok. 1:200 (wyd. Agencja Regraf, 2023 r.)
  • Sochaczew i okolica. Bitwa Bzura-Rawka 1914-1915. Bitwa nad Bzurą 1939 – mapa w skali 1:70 000 z przewodnikiem po miejscach upamiętnienia (wyd. Agencja Regraf, 2022 r.)
  • Val di Fassa, Marmolada, Dolomiti Fassane – mapa /wodoodporna/ w skali 1:25 000 /mapa nr 650/ (wyd. Kompass, 2024 r.)
  • Varallo, Verbania, Lago d’Orta; Parco Nazionale Val Grande – mapa /wodoodporna/ w skali 1:50 000 /mapa nr 97/ wraz z mini przewodnikiem (wyd. Kompass, 2024 r.)
  • Wysoczyzna Siedlecka i Drohiczyńska, Podlaski Przełom Bugu. Muzeum Ziemiaństwa w Dąbrowie i okolica – mapa turystyczno-krajoznawcza z przewodnikiem w skali 1:80 000 (wyd. I, Agencja Regraf, 2023 r.)
Kwiecień 2024 – mapy

(Recenzja #26) Wenecja. Oblicza miasta na wodzie

O Wenecji słyszał każdy, większość widziała ją jeśli nie na żywo – to na zdjęciach czy filmach (np. produkcja z 2023 roku pt.: „Duchy w Wenecji”), a multum osób przeczytało o niej choćby jakiś artykuł. To niezwykłe nadadriatyckie miasto doczekało się bogatej oferty opracowań książkowych sporządzonych praktycznie w każdym języku świata: literatury podróżniczej i przewodników, jest też miejscem akcji kryminałów czy romansów. Na naszym rodzimym rynku wydawniczym pojawiło się wiele publikacji turystycznych traktujących o Wenecji i przybierających różne formy, a jedną z nich jest najnowsze dzieło autorstwa Beaty i Pawła Pomykalskich zatytułowane: „Wenecja. Oblicza miasta na wodzie” (marka „Bezdroża” Wydawnictwa „Helion”).

(Recenzja #26) Wenecja. Oblicza miasta na wodzie
Wenecja. Oblicza miasta na wodzie (wyd. I, Helion, 2024 r.)

Duet podróżników i autorów przede wszystkim przewodników turystycznych po wielu atrakcyjnych regionach Polski i Europy, tym razem opracował książkę, która typowym przewodnikiem turystycznym nie jest. I dobrze, bo są tacy dla których Wenecja jest już kolokwialnie rzecz ujmując „oklepana”, a rzesze twórców internetowych i tradycyjnych – książkowych, skupiają się notorycznie na tych samych, najpopularniejszych atrakcjach (niemiłosiernie obleganych!) tego włoskiego miasta. W tym przypadku często powielanych schematów absolutnie nie uświadczymy, a podtytuł publikacji: „oblicza miasta na wodzie” trafnie oddaje charakter zawartości tej pozycji. Już pierwsze szybkie przewertowanie opracowania nieźle zaskoczy! W dzisiejszych czasach wydawałoby się zupełnym nonsensem wypuszczenie na rynek wydawniczy dzieła z gatunku turystycznego z samymi czarno-białymi fotografiami. Tu wszystkie zdjęcia (a jest ich naprawdę sporo) są czarno-białe, ale nie jest to żadnym minusem, a wręcz dodaje książce osobliwego uroku i pozwala przy tym odbiorcy skutecznie uciec od szablonowych, wyretuszowanych fotek, których w sieci jest tysiące. Ten zabieg autorów powoduje, że czytelnik zanurzy się w refleksji nad przedstawianym zabytkiem, dziełem sztuki czy miejskim kadrem i dostrzeże ich nowe aspekty i walory, co paradoksalnie kolor potrafiłby zabrać…

Sama forma opisowa książki opiera się na 12 tematycznych rozdziałach przybliżających historię, dziedzictwo i fenomen Wenecji na wielu płaszczyznach. Autorzy zgrabnie przechodzą od historycznych koligacji i tradycji po ich uwarunkowania w sferze społeczno-bytowej miasta dawniej i dzisiaj. To choćby rozdział „Filary potęgi”, czyli handel i flota gdzie mamy ukazaną problematykę transportu dóbr korytarzami dla łódek. Dowiadujemy się jak sobie z tym radzono na przestrzeni dziejów, jakie wprowadzano udoskonalenia, kto z kim zawierał układy, jak to oddziaływało na społeczność lokalną oraz napływową, aż wreszcie poznamy sekrety miejsc powstałych przed laty i zachowanych po dziś dzień. A losy zabytków, dzieł sztuki, tutejszych bohaterów czy konkretnych wydarzeń niesamowicie wpisują się w obecny wenecki pejzaż nie tylko wodny, ale również duchowy, wyobrażeniowy. Jest w tym coś wyjątkowo, magicznego. „Wenecja. Oblicza miasta na wodzie” jest publikacją pozwalającą odbyć podróż do Wenecji jeszcze przed faktycznie zaplanowaną podróżą w ramach urlopu. Mowa tu o podróży niezwykłej, bo dziejącej się podczas lektury tej książki – w sferze mentalnej, która to jest być może czymś więcej niż fizyczna obecność na miejscu?

Informator publikacji:

Wydawnictwo: Helion S.A. (seria: Bezdroża)

Autorzy: Beata i Paweł Pomykalscy

Rodzaj publikacji: literatura podróżnicza

Rok wydania: 2024

ISBN: 978-83-289-0621-1

Liczba stron: 288

Cena: 49,90 zł

LGD „Okno Południowej Wielkopolski”

Od Lokalnej Grupy Działania „Okno Południowej Wielkopolski” otrzymałem:

  • Dziedzictwo kulturowe Południowej Wielkopolski – książka (wyd. LGD „Okno Południowej Wielkopolski”, 2023 r.)
  • Mapa obszaru Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Okno Południowej Wielkopolski” – mapa w skali 1:90 000 (wyd. I, Studio Plan Wrocław, 2019 r.)
LGD "Okno Południowej Wielkopolski"

Współpraca ze współautorem strony „Z mapą przez życie” (5)

Zbiory w kolekcji udało się powiększyć o nowe okazy, a to dzięki kolejnej udanej współpracy z Łukaszem – kolekcjonerem map i współautorem Facebookowej strony „Z mapą przez życie„.

A oto nowe publikacje w kolekcji, które otrzymałem w wyniku tej współpracy:

  • Iłża – przygoda z historią – przewodnik turysty po najpiękniejszych miejscach gminy Iłża (wyd. UM Iłża)
  • Mapa turystyczna Lokalnej Grupy Działania KOLD – mapa w skali 1:100 000 (wyd. I, GetGraf, 2019 r.)
  • Mapa turystyczna szlaku wodnego Pisa – Narew (wyd. BiK)
  • Miasto i Gmina Sanniki – mapa gminy w skali 1:30 000 (wyd. I, Studio Plan Wrocław, 2019 r.)
  • Między Wartą, Bzurą i Nerem – Rybacka Lokalna Grupa Działania „Z Ikrą” – mapa turystyczno-krajoznawcza w skali 1:100 000 (wyd. Wojciech Szymczak Consulting, 2020 r.)
  • Muzeum Archeologiczne w Wiślicy – folder
  • Muzeum Przyrodnicze Świętokrzyskiego Parku Narodowego na Łysej Górze – folder (wyd. Świętokrzyski Park Narodowy, 2014 r.)
  • Pabianice – plan miasta w skali ok. 1:17 500 (wyd. II, Integralis, 2017 r.)
  • Powiat Bialski – szlaki turystyczne BLGD – mapa turystyczno-przyrodnicza w skali 1:150 000 (wyd. Grafmedia Adam Banach)
  • Powiat Wołomiński – wyprawa z naturą i kulturą – szlaki rowerowe – mapa /laminowana/ w skali 1:25 000 (wyd. ResPublic / Witold Pietrusiewicz)
  • Szlak kajakowy Bug graniczny – mapa w skali 1:100 000 (wyd. I, MULTIPROF Krzysztof Kowalczyk, 2021 r.)
  • Torfowiska Orawy – przewodnik po ekspozycji na Zamku Orawskim /Słowacja/ – folder
  • Zielone ścieżki – przewodnik edukacyjny po Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach – atlas w skali 1:100 000 (wyd. Quercus, 2017 r.)
  • Ziemia Radomska – mapa turystyczna w skali 1:75 000 (wyd. Compass, 2023 r.)
Współpraca ze współautorem strony „Z mapą przez życie” (5)

Marzec 2024 – mapy, atlasy

Kolejne publikacje w kolekcji to:

atlasy:

  • Skandynawia /Skandinavien, Scandinavia/ – atlas samochodowy w skalach 1:200 000, 1:250 000 oraz 1:400 000 (wyd. Freytag & Berndt, 2024 r.)

mapy:

  • Bieszczady, Bieszczadzki Park Narodowy – mapa turystyczna /laminowana/ w skali 1:50 000, dodatkowo: Bieszczady – mapa samochodowo-rowerowa w skali 1:100 000 (wyd. Agencja Wydawnicza WiT, 2023 r.)
  • Jezioro Bodeńskie /Bodensee Gesamtgebiet/ – mapa /wodoodporna/ w skali 1:75 000 /mapa nr 1c/ wraz z mini przewodnikiem (wyd. Kompass, 2024 r.)
  • Nowa Sól – plan miasta w skali 1:15 000, dodatkowo: Nowa Sól – centrum w skali 1:10 000 (wyd. Sygnatura, 2023 r.)
  • Pieniny – od Czorsztyna po Jaworki – mapa turystyczna „mini mapa” /laminowana/ w skali 1:25 000 (wyd. Agencja Wydawnicza WiT, 2022 r.)
  • Sextner Dolomiten Hochpustertal. Dolomiti di Sesto, Alta Pusteria – mapa /wodoodporna/ w skali 1:25 000 /mapa nr 657/ (wyd. Kompass, 2024 r.)
Marzec 2024 – mapy i atlasy

Marzec 2024 – mapy (2)

Kolejne mapy w kolekcji to:

  • Cypr – przewodnik i mapa /laminowana/ w skali 1:200 000, dodatkowo: Nikozja – plan 1:10 000, Pafos – plan 1:16 000 (wyd. ExpressMap, 2024 r.)
  • Litwa, Łotwa, Estonia – przewodnik i mapa /laminowana/ w skali 1:800 000, dodatkowo: Ryga – plan 1:9 500, Tallinn – plan 1:9 000, Wilno – plan 1:10 000 (wyd. ExpressMap, 2024 r.)
  • Toruń +6 – plan miasta /laminowany/ w skali 1:18 000, dodatkowo: Toruń – centrum 1:8 000; Chełmża 1:15 000; Brodnica 1:17 000; Lubicz, Łysomice 1:18 000; Ciechocinek, Inowrocław 1:20 000 (wyd. Demart, 2024/2025 r.)
Marzec 2024 – mapy (2)

Marzec 2024 – publikacje

Kolejne publikacje w kolekcji to:

  • Łódź – plan miasta /foliowany/ w skali 1:22 000 /dodatkowo: Okolice Łodzi 1:85 000, nocne linie autobusowe – plan/ (wyd. ExpressMap, 2024 r.)
  • Maroko (Maroc) – mapa /laminowana/ w skali 1:1 500 000 /dodatkowo: Fez 1:19 000, Marrakesz 1:20 000, Rabat 1:22 000, Sahara Zachodnia 1:3 000 000/ (wyd. ExpressMap, 2024 r.)
  • Nowohucianie o Polsce Ludowej /autorka: Agnieszka Chłosta-Sikorska/ (wyd. Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, 2023 r.)
  • Zgniatacz – nowohuckie studia naukowe: nr 1 (wyd. Ośrodek Kultury im. Cypriana Kamila Norwida w Krakowie, 2023 r.)
  • Ziemia Kłodzka i okolice – mapa ilustrowana w skali 1:145 000 (wyd. I, Studio Plan Wrocław, 2024 r.)
Marzec 2024 – publikacje

Marzec 2024 – mapy

Kolejne mapy w kolekcji to:

  • Gmina Borki – mapa turystyczna w skali 1:35 000 (wyd. BiK)
  • Gmina Grodzisko Dolne – szlak rowerowy niebieski – mapa w skali 1:30 000 (wyd. UG Grodzisko Dolne)
  • Gmina Nowy Targ – mapa turystyczna w skali 1:50 000 (wyd. Agencja Wydawnicza WiT)
  • Gmina Pęczniew – mapa turystyczno-krajoznawcza w skali 1:35 000 (wyd. I, mapy-azymut.pl, 2021 r.)
  • Gmina Strzelin – mapa w skali 1:40 000 wraz z planem miasta Strzelin w skali 1:8 000 (wyd. IV, Studio Plan Wrocław, 2014 r.)
  • Gmina Tokarnia – plan gminy w skali 1:22 000 (wyd. Studio Plan Art, 2021 r.)
  • Kanał Elbląski i okolice – mapa /wodoodporna/ w skali 1:70 000 (wyd. I, Compass, 2021 r.)
  • Lokalna Grupa Działania „Lider Zielonej Wielkopolski”, Lokalna Grupa Działania „Z Nami Warto” – mapa turystyczna w skali 1:80 000 (wyd. CARTIGO Hubert Mroczkiewicz, 2021 r.)
  • Lubuskie – region map in your pocket – mapa w skali 1:450 000 (wyd. IYP City Guides)
  • Mapa sieci dróg rowerowych w Płońsku (wyd. UM Płońsk)
  • Mapa turystyczna gminy Łąck (wyd. Skaut.pl)
  • Mławski Szlak Turystyczny – mapa w skali 1:25 000 (wyd. Euro Pilot, 2022 r.)
  • Płońsk – plan miasta w skali 1:10 000 (wyd. Rajd, 2020 r.)
  • Powiat Limanowski – mapa 50 atrakcji turystycznych – mapa w skali 1:75 000 (wyd. I, Compass, 2022 r.)
  • Powiatowy Szlak Polski Walczącej – Powiat Legionowski – mapa w skali 1:40 000 /dodatkowo: Jabłonna, Nieporęt, Serock, Wieliszew – plany w skali 1:15 000; Legionowo – plan w skali 1:16 000/ (wyd. Euro Pilot, 2020 r.)
  • Rowerem przez Oświęcim – mapa turystyczna w skali 1:26 500 (wyd. III, LoboSoft II, 2018 r.)
  • Śladami księżniczek i górników – mapa atrakcji turystycznych Powiatu Lwóweckiego – mapa w skali 1:50 000 (wyd. Aleksander, 2023 r.)
  • Tu Sieradz. Wypocznij! – plan miasta w skali 1:15 000 (wyd. I, mapy-azymut.pl, 2020 r.)
  • Ustka – mapa gminy w skali 1:50 000 (wyd. I, Region, 2015 r.)
  • Wąchock – północna brama Gór Świętokrzyskich – mapa turystyczna w skali 1:40 000 /dodatkowo: Turystyczny plan Wąchocka w skali 1:10 000/ (wyd. Pracownia Map i Wydawnictw Turystycznych MH, 2020 r.)
  • Wiązowskie szlaki rowerowe – mapa (wyd. UG Wiązowna, 2021 r.)
Marzec 2024 – mapy

Stowarzyszenie Gmin Turystycznych Pojezierza Gostynińskiego

Od Stowarzyszenia Gmin Turystycznych Pojezierza Gostynińskiego otrzymałem:

  • Gostynińsko-Włocławski Park Krajobrazowy – mapa w skali 1:50 000 /dodatkowo: Województwo Kujawsko-Pomorskie – mapa w skali 1:250 000/ (wyd. Euro Pilot, 2020 r.)
  • Gostynińsko-Włocławski Park Krajobrazowy – mapa w skali 1:50 000 (wyd. Euro Pilot, 2023 r.)
  • Pojezierze Gostynińskie – mapa turystyczno-ekologiczna w skali 1:125 000 (wyd. Agencja Regraf, 2007 r.)
  • Przewodnik turystyczny po Pojezierzu Gostynińskim (wyd. I, Studio Plan Wrocław, 2019 r.)
Stowarzyszenie Gmin Turystycznych Pojezierza Gostynińskiego

Szkoła Podstawowa w Krzeszowie (woj. podkarpackie)

Mapy można pozyskiwać z przeróżnych źródeł, np. od… szkoły podstawowej! To pierwsza sytuacja w historii mojego kolekcjonowania gdy nowa zdobycz pochodzi od tego typu placówki oświatowej.

Od Szkoły Podstawowej w Krzeszowie (woj. podkarpackie) otrzymałem:

  • Międzyszkolny Challenge – rodzinne rowerowe wakacje – Mapa opracowana w ramach zadania publicznego realizowanego przez Krzeszowskie Stowarzyszenie Oświatowe – mapa w skali 1:40 000 (wyd. Compass, 2023 r.)
Szkoła Podstawowa w Krzeszowie

IYP City Guides – luty 2024

Do kolekcji dołączają publikacje otrzymane i wydane przez IYP City Guides:

mapy:

  • Gdańsk, Sopot, Gdynia city map in your pocket – Autumn/Jesień 2023 – plan w skali 1:9 500 /Gdańsk/, 1:18 000 /Sopot/ oraz 1:25 500 /Gdynia/ (wyd. 2023 r.)
  • Gdańsk, Sopot, Gdynia city map in your pocket – Winter/Zima 2023 – plan w skali 1:9 500 /Gdańsk/, 1:18 000 /Sopot/ oraz 1:25 500 /Gdynia/ (wyd. 2023 r.)
  • Katowice city map in your pocket – Winter/Zima 2023 – plan w skali 1:12 000, dodatkowo: Park Śląski [Silesia Park] 1:18 500, Nikiszowiec 1:12 000 (wyd. 2023 r.)
  • Kraków city map in your pocket – Winter/Zima 2023-2024 – plan w skali 1:11 700 (wyd. 2023 r.)
  • Łódź city map in your pocket – Winter 2023 – plan w skali 1:20 000, dodatkowo: ulica Piotrkowska [Piotrkowska Street] 1:10 000 (wyd. 2023 r.)
  • Poznań city map in your pocket – Autumn/Winter 2023 – plan w skali 1:12 000 (wyd. 2023 r.)
  • Tarnów mini-guide map in your pocket – 2023/2024 – plan w skali 1:7 300, dodatkowo: Stare Miasto [Old Town] 1:5 000 (wyd. 2023 r.)
  • Warszawa [Warsaw] city map in your pocket – February – March 2024 – plan w skali 1:19 000, dodatkowo: Stare Miasto [Old Town] 1:8 000 (wyd. 2024 r.)
  • Wrocław city map in your pocket – Autumn/Jesień 2023 – plan w skali 1:11 500 (wyd. 2023 r.)
  • Wrocław city map in your pocket – Winter/Zima 2024 – plan w skali 1:11 500 (wyd. 2024 r.)

przewodniki:

  • Gdańsk city guide in your pocket – Winter 2024 /zawiera plan miasta Gdańsk w skali 1:11 500, Stare Miasto [Old Town] 1:6 500, Gdańsk Stocznia 1:8 000, Gdańsk Wrzeszcz 1:13 000, Gdańsk Oliwa 1:10 000, Sopot Centrum [Sopot Centre] 1:7 300, Gdynia 1:15 000/ (wyd. 2024 r.)
  • Kraków city guide in your pocket – Winter 2023-2024 /zawiera plan miasta Kraków w skali 1:23 000, Stare Miasto [Old Town] 1:7 700, Wawel 1:4 300, Kazimierz 1:9 000, Podgórze 1:13 000, Nowa Huta 1:18 000/ (wyd. 2023 r.)
  • Poznań city guide in your pocket – Summer 2023 /zawiera plan miasta Poznań w skali 1:21 000, Stare Miasto [Old Town] 1:10 000, Ostrów Tumski 1:7 000, Łazarz 1:14 000, Jezioro Maltańskie [Lake Malta] 1:18 500/ (wyd. 2023 r.)
  • Warsaw city guide in your pocket – December 2023 – January 2024 /zawiera plan miasta Warszawa w skali 1:29 000, Warszawa Centrum [Warsaw Centre] 1:19 000, Trakt Królewski [The Royal Route] 1:10 000, Powiśle 1:15 000, Łazienki 1:16 000, Wilanów 1:16 000, Praga 1:32 500/ (wyd. 2023 r.)

Dodatkowo:

  • Wadowice i okolice – mapa turystyczna w skali 1:50 000 (wyd. I, Kartogram, 2019 r.)
IYP City Guides - luty 2024

Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego – przewodniki

Przewodniki wydane przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego w kolekcji:

  • Między Białą a Dunajcem. Na kulturowych ścieżkach Ciężkowicko-Rożnowskiego Parku Krajobrazowego /autorzy: Magdalena i Piotr Rochowscy/ (wyd. 2020 r.)
  • Między Białą a Wisłoką. Na kulturowych ścieżkach Parku Krajobrazowego Pasma Brzanki /autorzy: Magdalena i Piotr Rochowscy/ (wyd. II, 2021 r.)
  • Na sielskim Pogórzu. Wędrówki po Ciężkowicko-Rożnowskim Parku Krajobrazowym /autorka: Ewelina Mocior/ (wyd. 2021 r.)
  • Nad Popradem. Historyczna wędrówka przez Popradzki Park Krajobrazowy /autorka: Maria Czub-Wypych/ (wyd. 2023 r.)
  • Nad Uszwicą i Leksandrówką. Na kulturowych ścieżkach Wiśnicko-Lipnickiego Parku Krajobrazowego /autorzy: Magdalena i Piotr Rochowscy/ (wyd. 2021 r.)
  • Pogórskim traktem. Wędrówki po Wiśnicko-Lipnickim Parku Krajobrazowym /autorka: Ewelina Mocior/ (wyd. 2022 r.)
  • Po tej i po tamtej stronie. Dawną granicą zaborów przez Park Krajobrazowy Dolinki Krakowskie /autor: Piotr Rochowski/ (wyd. 2020 r.)
  • Przez nadwiślańskie wzgórza. Wędrówki po Rudniańskim Parku Krajobrazowym /autorka: Ewelina Mocior/ (wyd. 2023 r.)
  • Z biegiem rzeki, z biegiem czasu. W nurcie historii przez Dłubniański Park Krajobrazowy /autorka: Maria Czub-Wypych/ (wyd. 2022 r.)
Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego - przewodniki

Regionalne Centrum Informacji Turystycznej w Kielcach

Od Regionalnego Centrum Informacji Turystycznej w Kielcach otrzymałem:

  • „Czas w Las” – propozycje leśnych wycieczek pieszych i rowerowych w województwie świętokrzyskim – przewodnik (wyd. Compass / Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, 2023 r.)
  • Kielce – mapa geoturystyczna w skali 1:22 000 /dodatkowo: Kielce – centrum w skali 1:10 000/ (opracowanie: Witold Wesołowski, Sławomir Gonciarz, 2019 r.)
  • Kielce – największe atrakcje turystyczne – folder (wyd. Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Świętokrzyskiego, 2023 r.)
  • Piesze Świętokrzyskie – propozycje tras i wycieczek pieszych – przewodnik (wyd. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego / APOGEA / Compass, 2022 r.)
  • Świętokrzyskie – szlak frontu wschodniego I wojny światowej – mapa turystyczna w skali 1:200 000 (wyd. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego)
  • Świętokrzyskie w rytmie slow – książka (wyd. Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Świętokrzyskiego, 2023 r.)
Regionalne Centrum Informacji Turystycznej w Kielcach

Stowarzyszenie Euroregion Karpacki

Od Stowarzyszenia Euroregion Karpacki otrzymałem:

  • Carpathia in your pocket – Euroregion Karpacki – Podkarpackie Region Map – mapa /w jęz. angielskim/ w skali 1:490 000 (wyd. Compass / IYP City Guides, 2023 r.)
  • Carpathia in your pocket – Euroregion Karpacki – Podkarpackie Region Map – Ethnic Cultures & UNESCO Sites – mapa /w jęz. angielskim/ w skali 1:490 000 (wyd. Compass / IYP City Guides, 2023 r.)
  • Carpathia in your pocket – Euroregion Karpacki – Podkarpackie Region Map – Small Towns, Big Charm – mapa /w jęz. angielskim/ w skali 1:490 000 (wyd. Compass / IYP City Guides, 2023 r.)
  • Carpathia Open – Karpaty dostępne dla wszystkich – Euroregion Karpacki – mapa w skali 1:500 000 (wyd. I, Compass, 2023 r.)
Stowarzyszenie Euroregion Karpacki

Flagi państw świata – styczeń 2024

Kolekcję uzupełniają kolejne flagi państw świata (10 x 17 cm):

  • Słowacja
  • Trynidad i Tobago
  • Turkmenistan
  • Tuvalu
  • Uganda
  • Ukraina
  • Urugwaj
  • Vanuatu
  • Wenezuela
  • Węgry
  • Wielka Brytania
  • Włochy
  • Wybrzeże Kości Słoniowej
  • Wyspy Marshalla
  • Wyspy Salomona
  • Wyspy Świętego Tomasza i Książęca
  • Zambia
  • Zimbabwe
  • Zjednoczone Emiraty Arabskie
Flagi państw świata – styczeń 2024

(Recenzja #25) 555 zagadek o Górach Stołowych

Góry Stołowe, choć są wiekowym pasmem górskim, to wciąż dla wielu pozostają nieodkryte. Warto jednak to zmienić w każdej chwili, wszak mamy do czynienia z regionem wyjątkowym, bowiem tworzące go poziomo ułożone piaskowcowe płyty są osobliwością samą w sobie nie tylko w skali Sudetów, ale i Europy! Pogłębianie wiedzy własnej (jak i znajomych czy rodziny) na temat tego miejsca ulokowanego na pograniczu Polski i Czech jest teraz możliwe w oparciu o publikację pt.: „555 zagadek o Górach Stołowych”, wydaną przez „Bezdroża” (grupa „Helion”). Jej autorka – Anna Zygma, doskonale znająca Dolny Śląsk, współtworzyła także inną pozycję z tej niekonwencjonalnej serii („555 zagadek o Karkonoszach”).

(Recenzja #25) 555 zagadek o Górach Stołowych
555 zagadek o Górach Stołowych (wyd. I, Helion, 2024 r.)

328 stron, które liczy omawiana książka, są efektem pracy jaką było wnikliwe, bardzo skrupulatne poszukiwanie przez autorkę materiałów w terenie i stacjonarnie (literatura turystyczna, mapy, opracowania archiwalne). Jak przyznaje we wstępie Anna Zygma, trwało to kilka lat, co zresztą nietrudno zauważyć po mocno dopracowanych szczegółach i całej gamie różnorodności wszystkich 555 zagadek stanowiących 42 zakresy tematyczne (rozdziały). Co warte odnotowania, nie ma tu pytań skierowanych do jednej, konkretnej grupy docelowej odbiorców publikacji. Wiele dziedzin zostało ukrytych w zagadnieniach, które zafascynują tych początkujących, jak i zaskoczą tych obeznanych w strukturze Gór Stołowych. Historia, legendy, ludzie, geografia, geologia, przyroda, zabytki, kultura, fotografia. Wiedza, spostrzegawczość, krajoznawstwo, łączenie faktów i miejsc, analiza map. To wszystko przeplata się ze sobą w mniejszym lub większym stopniu strona po stronie, rozdział po rozdziale i jest esencją „555 zagadek o Górach Stołowych”. Fenomenem jest, że ten format wykracza poza schemat wiedzy „krzyżówkowej”, nie jest to też encyklopedia czy przewodnik po tym paśmie, lecz najprościej rzecz ujmując – jest to mocna zachęta do wyruszenia w teren, osobistego odszukania odpowiedzi na każde z 555 pytań i porównania z tym co w sekcji z wyjaśnieniami rzeczowo opisuje autorka. A kto wie, może czytelnik pochłonięty pasją odkrywania tajemnic Gór Stołowych, będzie w stanie wymyślić kolejne zagadki i znacząco rozszerzyć ich zasób, choćby o kolejne 55? Jak pokazuje publikacja „Bezdroży”, Góry Stołowe potrafią zaskoczyć w wielu aspektach!

Informator publikacji:

Wydawnictwo: Helion S.A. (seria: Bezdroża)

Autorka: Anna Zygma

Rodzaj publikacji: przewodnik

Rok wydania: 2024

ISBN: 978-83-283-9471-1

Liczba stron: 328

Cena: 59,90 zł

Stalowa Wola

W kolekcji:

  • 80 lat Centralnego Okręgu Przemysłowego – zestaw 8 pocztówek
  • Stalowa Wola – Miasto dla Ciebie – folder (wyd. UM Stalowa Wola)
  • Stalowa Wola – Miasto dla Ciebie – folder z planem miasta (wyd. UM Stalowa Wola, 2023 r.)
  • Stalowa Wola – Miasto dla Ciebie – mapa turystyczna w skali 1:25 000, dodatkowo: Stalowa Wola – plan centrum w skali 1:15 000 (wyd. I, Compass, 2023 r.)
  • Stalowa Wola – plan miasta (wyd. UM Stalowa Wola, 2023 r.)
Stalowa Wola

Gmina Kocmyrzów-Luborzyca

Często pytacie w listach lub rozmowach prywatnych, która mapa w mojej kolekcji jest tą najcenniejszą, najważniejszą? Zawsze mówiłem, że nie ma takiej. Aż do dziś. Jest w końcu ta, którą od teraz będę darzył największym sentymentem, bo to mapa własnej, rodzimej gminy! Świeżo wydrukowana 🙂

Od Gminy Kocmyrzów-Luborzyca (woj. małopolskie) otrzymałem:

  • Gmina Kocmyrzów-Luborzyca – szlaki rowerowe – mapa turystyczna w skali 1:35 000 (wyd. I, Compass, 2023 r.)
Gmina Kocmyrzów-Luborzyca

Współpraca ze współautorem strony „Z mapą przez życie” (4)

Zbiory w kolekcji udało się powiększyć o nowe okazy, a to dzięki kolejnej udanej współpracy z Łukaszem – kolekcjonerem map i współautorem Facebookowej strony „Z mapą przez życie„.

A oto nowe publikacje w kolekcji, które otrzymałem w wyniku tej współpracy:

  • Bogatynia – plan miasta w skali 1:10 000, Gmina Bogatynia – mapa w skali 1:30 000, dodatkowo: mapa okolic w skali 1:120 000 (wyd. Precjoza, 2022 r.)
  • Dolina Sanu i Wisły – mapa turystyczna w skali 1:100 000 (wyd. I, Compass, 2023 r.)
  • Gmina Kobylin – mapa w skali 1:33 300 (wyd. Daniel Furmanek, 2020 r.)
  • Gmina Laskowa – mapa (wyd. UG Laskowa)
  • Gmina Łukta – plan miejscowości i mapa ze szlakami rowerowymi – mapa gminy w skali 1:50 000, Łukta – plan w skali 1:15 000 (wyd. 2018 r.)
  • Gmina Łukta – szlaki rowerowe – mapa w skali 1:75 000 (wyd. Eko-Kapio, 2021 r.)
  • Gmina Miłakowo – szlaki rowerowe – mapa w skali 1:70 000 (wyd. Eko-Kapio, 2021 r.)
  • Klaster Marek Turystycznych Polski Wschodniej – wypoczynek w sercu natury – mapa turystyczna w skali 1:300 000
  • Mapa współpracy Euroregionu Glacensis Polska – Czechy – mapa w skali 1:250 000 (wyd. I, Studio Plan Wrocław, 2015 r.)
  • Mapa zagospodarowania turystyczno-rekreacyjnego lasów miejskich Krakowa – mapa w skali 1:25 000 (wyd. I, Krameko / Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie, 2020 r.)
  • Mistyczne Karpaty – wędrowanie bez plecaka – przewodnik wraz z mapą (wyd. Stowarzyszenie Euroregion Karpacki)
  • Orzyc i Omulew – szlak kajakowy – mapa
  • Puszcza Białowieska 100 na 100 – mapa w skali 1:50 000 (wyd. Fundacja WWF Polska / Compass, 2021 r.)
  • Skrwa Prawa, Skrwa Lewa – szlak kajakowy – mapa
  • Świętokrzyskie – mapa atrakcji turystycznych w skali 1:200 000, dodatkowo: Kielce – centrum – plan w skali 1:12 500, Sandomierz – centrum – plan w skali 1:10 000 (wyd. II, Compass, 2023 r.)
  • Wisła – mapa turystyczna z informatorem w skali 1:40 000 (wyd. XIV, MARROB Studio, 2023 r.)
Współpraca ze współautorem strony „Z mapą przez życie” (4)

Kompass – styczeń 2024

Mapy austriackiego wydawnictwa KOMPASS-Karten w kolekcji:

  • Berchtesgadener Land, Königssee, Nationalpark Berchtesgaden – mapa /wodoodporna/ w skali 1:25 000 /mapa nr 794/ wraz z mini przewodnikiem (wyd. Kompass, 2024 r.)
  • Lienzer Dolomiten – Karnischer Höhenweg – mapa /wodoodporna/ w skali 1:50 000 /mapa nr 47/ wraz z mini przewodnikiem (wyd. Kompass, 2024 r.)
  • Liparische Inseln, Isole Eolie o Lipari – Alicudi, Filicudi, Lipari, Panarea, Salina, Stromboli, Vulcano – mapa /wodoodporna/ w skali 1:25 000 /mapa nr 693/ wraz z mini przewodnikiem (wyd. Kompass, 2024 r.)
  • Peio e Rabbi, Val di Sole – mapa /wodoodporna/ w skali 1:25 000 /mapa nr 095/ wraz z mini przewodnikiem (wyd. Kompass, 2024 r.)
Kompass – styczeń 2024